Center for  Analysis of Economic Reforms and Communication
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication was set up by Decree 879 dated April 20 2016 of the President of the Republic of Azerbaijan. The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Supervisory Board is chaired by the prime minister of Azerbaijan. The CEO of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication is Mr. Vusal Gasimli. The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication aims to ensure the nation’s sustainable economic development, conduct macro and microeconomic studies and analyses, prepare proposals for the implementation of economic reforms based on analytical data and provide medium and long-term projections. Long-term predictions and other economic data should be made available to institutions and public bodies. It entails planning events to publicize the Republic of Azerbaijan’s accomplishments in various areas.