The Social Research Center is a public entity that systematically analyzes the dynamics of public relations, identifies current trends in the area and predicts changes, studying the possible impacts of these changes on society. It also provides public information and social research using modern information technology and scientific approaches and submits the results of its scientific-analytical analysis to state bodies. The Social Research Center is an independent organization in its activity and operates in accordance with the Constitution of the Republic of Azerbaijan, international treaties to which the Republic of Azerbaijan is a party, the Law of the Republic of Azerbaijan “On Public Legal Entities” and also other laws of the Republic of Azerbaijan.
The activities of the Center consist of participating in the formation and implementation of policies related to social research; analyzing and forecasting in the Republic of Azerbaijan; the study of public opinion; the analysis of the dynamics and trends of relations between state and society; conducting opinion polls on the basis of a proactive approach through modern information technologies and innovative methods; studying, analysing and forming public opinion; conducting scientific research and cooperating with government agencies; conducting social research on the possible effects of decisions and measures taken in order to improve the management process; increasing the effectiveness of reforms; holding public hearings and debates on various topics of public importance; cooperating with civil society institutions in this field and establishing and managing broad discussion platforms.